شرایط وزارت بهداشت در سال 2022-2021

با استناد بر این مصوبه ، دانشگاه هایی که در سال ۲۰۲۱ در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بودند در سال ۲۰۲۲ نیز مورد تایید ایران خواهند بود

شرایط وزارت بهداشت در سال 2022-2021

اطلاعیه ۱۹ بهمن ۹۹ – لیست جدید وزارت بهداشت صادر شد(۲۰۲۲-۲۰۲۱)
دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورود‌های سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱ در رشته‌­های مرتبط با علوم پزشکی به شرح جدول پیوست اعلام می­‌گردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاه‌های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می‌­باشد.
از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، زمان شروع به تحصیل در دوره اصلی، ملاک مورد تایید بودن دانشگاه مطابق با لیست دانشگاه های مورد تایید اعلامی وزارت بهداشت می‌باشد(معیار شروع به تحصیل، تاریخ ویزای معتبر، تاریخ خروج از کشور و تاریخ حضور و شرکت در کلاس‌های دوره اصلی، مطابق با برنامه سال‌تحصیلی دانشگاه مربوطه می‌باشد).
نکته ۱: تاکید می­‌گردد کالج­‌های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی­‌باشد.
نکته ۲: شایان ذکر است با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه­‌ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹(۱۳۹۷/۱۰/۱۱) تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید خارج از کشور آغاز نموده­‌اند، ممنوع شده و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می‌باشد.

در نهایت پس از تحصیل در دانشگاه‌ های روسیه به منظور برخورداری از خدمات و تسهیلاتی که از سمت وزارت بهداشت ارائه می‌ شود، علاوه بر مستنداتی که مربوط به تحصیل و دانشگاه محل تحصیلتان است، بایستی به میزان کافی به زبان کشور محل تحصیل (زبان روسی) تسلط داشته باشید.
برای یادگیری زبان روسی قبل از ورود به کورس اصلی دانشگاه مدنظر شما ملزم به تحصیل در دوره پادفک هستید. حداقل مدرک زبان سطح A2 آزمون TORFL است.

 

حتما باید مدرک زبان داشته باشید!

از سال تحصیلی ۲۰۲۲-۲۰۲۱، داوطلبان تحصیل با هزینه شخصی در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت در خارج از کشور، برای برخورداری از هرگونه خدمات و تسهیلات قابل ارائه توسط این وزارت طبق ضوابط و مقررات مربوطه، باید در هنگام ارائه درخواست برای بهره مندی از خدمات مذکور، علاوه بر مستندات اعلام شده در آئین‌نامه‌های مربوطه، مدارک زیر که نشان دهنده تسلط لازم آنها به زبان خارجی کشور محل تحصیل می‌‏باشد، و توسط مراکز یا موسسات مورد تایید وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صادره شده است، را نیز ارائه نمایند:
برای کشورهای انگلیسی زبان: مدرک حداقل نمره ۶ برای آزمون IELTS General و یا نمره معادل آن در آزمون TOEFL (60%-78%).
برای کشورهای روسی زبان: مدرک قبولی حداقل سطح A2 (TBU: basic level) زبان روسی براساس آزمون TORFL.
برای کشور چین: مدرک حداقل نمره ۱۲۰ در سطح ۲ آزمون HSK .
برای کشورهای ترک زبان: مدرک سطح B2 آزمون تومر(TÖMER): کسب مجموع نمره ۶۶ تا ۷۰ .
برای سایر کشورها: مدرک زبان بر اساس شرط تعیین شده از سوی دانشگاه مورد تایید پذیرش دهنده.
متقاضیان باید توجه داشته باشند:
در صورتی که دانشگاه خارجی مورد نظر، قبولی و کسب حداقل نمره در آزمون زبان خاصی را معیار و شرط پذیرش قرار دهد، داوطلب ملزم است آن شرط را نیز(علاوه بر موارد فوق) احراز نماید.
در خصوص دوره های تحصیلات تکمیلی و PhD ، زبان غالب دانشگاه در دوره مربوطه ملاک می‌باشد.
نکته ۳: دوره های کالج، پادفک، Pre-Med، Foundation و … که ممکن است برای ورود به برخی رشته ها و یا دانشگاه ها الزامی باشد، به عنوان دوره اصلی رشته دانشگاهی محسوب نگردیده و هیچگونه تسهیلات یا خدماتی برای شروع یا در طول این دوره ها از سوی وزارت بهداشت به متقاضیان ارائه نخواهد شد.

متن اطلاعیه وزارت بهداشت برای لیست ۲۰۲۲ -۲۰۲۱

به اطلاع می‌رساند با بررسی­‌های کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه ­بندی معتبر بین­ المللی Times، QS و Shanghai لیست دانشگاه‌های خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودی‌های سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ در رشته­‌های مرتبط با علوم پزشکی بر اساس رای صادره در دویست و چهل و چهارمین جلسه شورایعالی ارزشیابی مدارک دانش­ آموختگان خارج از کشور، به شرح جدول پیوست اعلام می­‌گردد. این لیست سالیانه مورد بازبینی و بازنگری قرار گرفته و در سال تحصیلی مذکور صرفاً دانشگاه‌های موجود در این لیست جهت ادامه تحصیل مورد تایید می­‌باشد.
شایان ذکر است با توجه به مصوبه هفتادمین جلسه شورایعالی برنامه­ ریزی علوم پزشکی، امکان انتقال دانشجویان به داخل کشور که از ابتدای سال ۲۰۱۹(۱۳۹۷/۱۰/۱۱)تحصیل خود را در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید خارج از کشورآغاز نموده‌­اند، ممنوع شده است و در صورت اتمام تحصیل این افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام شده قابل ارزشیابی می­‌باشد.
تاکید می­‌گردد کالج­‌های وابسته به دانشگاه اصلی ذکر شده در لیست و شعب آن در سایر کشورها مورد تایید نبوده و مدارک صادره از آنها قابل ارزشیابی نمی‌­باشد.
لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت برای سال ۲۰۲۱ صادر شد است.

۲-یک اشتباه رایج در مورد لیست دانشگاه های مورد تایید!!!
هرساله دو لیست مجزا توسط دو نهاد علمی کشور منتشر میشود
۱-لیست وزارت علوم
۲-لیست وزارت بهداشت
حال کدام لیست بدردمان میخورد؟
بستگی به رشته مورد نظرتان دارد ، اگر رشته های خانواده پزشکی و پیراپزشکی را برای تحصیل در خارج انتخاب نموده اید به سراغ آخرین لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت بروید و اگر متقاضی رشته های مهندسی ، مدیریتی ، هنری هستید لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم را چک کنید

مراقب افراد سودجو باشید

لازم به ذکر است که همیشه در این میان افرادی خواهند بود که با وعده هایی واهی اقدام به جذب با عنوان خرید صندلی ، خرید سوالات آزمون ها مینمایند این مساله امریست بسیار ساده لوحانه که در سالیان گذشته خانواده های بسیاری را متضرر نموده است چه ضرر های مالی و چه ضررهایی که عمر افراد را به بطالت میکشاند.

لیست دانشگاه های روسیه مورد تایید وزارت بهداشت:

۱-A.I Evdokimov Moscow State University of Medicine and Dentistry
فقط دندانپزشکی
۲-Kazan Federal University
۳-Lomonosow Moscow State University
۴-Novosibirsk State University
۵-Pavlov First Saint Petersburg State medical University
۶-Pirogov Russian National Research Medical University (RNRMU)
۷-RUDN University
۸-Saint Petersburg State University
۹-Tomsk State University

لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت سال 2020-2021 کشور روسیه

مسکو
سماشکو (یوداکیمو)
Qs Rank ندارد
دندانپزشکی
7000

مسکو
لومونوسف
Rank 74 Qs
پزشکی
7000

مسکو

لومونوسف
Rank 74 Qs
داروسازی
6200

مسکو
پیروگوف
Rank 451-500 Qs
پزشکی
5500

مسکو
پیروگوف
Rank 451-500 Qs
دندانپزشکی
5600

مسکو
پیروگوف
Rank 451-500 Qs
داروسازی
4300

مسکو
رودن
Rank 326 Qs
پزشکی
9500

مسکو
رودن
Rank 326 Qs
دندانپزشکی
9500

مسکو
رودن
Rank 326 Qs
داروسازی
5500

سنت پترزبورگ
پاولوف
Rank 451-500 Qs
پزشکی
4000

سنت پترزبورگ
پاولوف
Rank 451-500 Qs
دندانپزشکی
4700

سنت پترزبورگ
دانشگاه ملی سن پترزبورگ
Rank 225 Qs
پزشکی
4500

سنت پترزبورگ
دانشگاه ملی سن پترزبورگ
Rank 225 Qs
دندانپزشکی
4400

کازان
دانشگاه فدرال کازان
Rank 370 Qs
پزشکی
3300

کازان
دانشگاه فدرال کازان
Rank 370 Qs
دندانپزشکی
3300

کازان
دانشگاه فدرال کازان
Rank 370 Qs
داروسازی
3100

سیبری
نووسیبیرسک
Rank 228 Qs
پزشکی
6500

تومسک
دانشگاه تومسک
Rank 250 Qs

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code